banner

matrai borvidék

A borvidék Magyarország északi részén helyezkedik el. Hazánk legmagasabb kelet-nyugati irányban húzódó hegyvidéke a Mátra, melynek napfényben gazdag, déli lejtőin helyezkedik el a legnagyobb dombvidéki borvidékünk. A termőhely klimatikus viszonyait a Magyarországon alapvetően uralkodó kontinentális éghajlat határozza meg.

A Mátrában már a második évezred legelejétől foglalkoznak a szőlő termesztésével. Az első írásos emlék 1042-ből származik, melyben Aba Sámuel alapította bencés kolostorhoz királyi adományozású szőlő bírtok is tartozott. A XV. században több település kapott városi jogot, így lakóik a borukkal szabadon kereskedhettek. A XVII-XVIII. század fordulóján a gyöngyösi tanács kedvezményekkel ösztönözte lakóit a szőlőtelepítésre. A II. Világháború után a kis pincészetek eltűntek, helyükben nagy szövetkezetek alakultak. A 1990-ben megváltoztak a tulajdonviszonyok, és a szőlők nagy része egyéni tulajdonba kerültek. A családi pincészetek a borvidék új arculatát igyekeznek kialakítani.

A termőterületet alkotó települések

terkep

Terméktípusok

Bor: fehér, rozé, siller, vörös, muskotály, késői szüretelésű bor, superior fehér, superior vörös

Gyöngyözőbor: fehér, rozé, vörös

A termőterület talaja

A borvidéken mezőségi és erdei talajokat találunk. A mezőségi talajok a borvidék alsó részén, az erdei talajok a kivágott erdők helyén találhatók.

Főbb szőlőfajták

Szürkebarát, Kékfrankos, Irsai Olivér, Rizlingszilváni, Ottonel muskotály, Olasz rizling, Tramini

Tippek, ötletek

Aki szereti a természetet és szeret kirándulni, az feltétlenül keresse fel hazánk egyik legvadregényesebb szurdokvölgyét, a Tarjánka-szurdokot Domoszló határában! Csak vezetővel lehet belépni a fokozottan védett élővilág és a veszélyes terep miatt, és mindösszesen évente kétszer. Érdeklődjünk a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságán, hogy mikor lesz a következő lehetőség!

További információk